Zářivý půlkařský talent drsné ruské podmínky ubíjí


26.6. 2001


Borzakovskij nemá ani teplou vodu
M o s k v a - Před zahájením atletické sezóny pod širým nebem trápí halového mistra světa v běhu na 800 metrů Jurije Borzakovského špatné tréninkové podmínky. V jeho ruském bydlišti Žukovském nedaleko Moskvy je dráha místního stadiónu v tak špatném stavu, že dvacetiletý půlkař raději nabírá kilometry v nedalekém lese. "V Rusku nemáme absolutně žádné prostory, kde bychom mohli pořádně trénovat. Pořád musíme tréninkový plán měnit," posteskl si Borzakovského trenér Vjačeslav Jevstratov. "Proto Jurij raději běhá v lese, ale většinu dne proprší," zlobil se Jevstratov i na počasí. Borzakovskij se poprvé letos představí venku na pátečním mítinku Zlaté ligy v Římě. V jaké bude formě, je však těžké odhadnout. "Potřebujeme trénovat na dráze, ale ta v Žukovském je rozbitá. Ve dvou zatáčkách není žádný tartan, jen beton," popsal Jevstratov situaci.
Trenér má proto obavy o Borzakovského zdraví. "Trénovat v takových podmínkách je nebezpečné, může si přivodit hodně vážné zranění," bojí se. Odpovídající není ani zázemí, které šampióna z Lisabonu obklopuje. "Když vezmeme v úvahu, že Jurij bydlí v ubytovně, kde neteče ani teplá voda, tohle všechno jeho přípravu na sezónu negativně ovlivňuje," dodal. Za úspěch na březnovém halovém MS v Lisabonu sice dostal Borzakovskij nový byt, ten však ještě není hotov. Půlkař může trénovat v Moskvě, to však s sebou nese další úskalí. "Když budeme dojíždět každý den, bude Jurij tak unavený z cestování, že si může spíše ublížit," vysvětlil trenér.
Další z možností je využívat stadión v jiném moskevském předměstí, Malachovce. "Jezdíme tam, ale tamní dráha není o moc lepší. Jurij navíc před každým tréninkem musí vzít koště a zamést ji," prozradil kouč. Na dotaz, zda může Borzakovskij překonat na osmistovce hranici jedné minuty a 42 sekund, se Jevstratov jen pousmál: "Za těchto podmínek sotva 1:45."
Zpět na hlavní stranu