Doping není výjimečným jevem ani v atletice


30.8.2002


Mnichov 7.8.2002

Doping je, bohužel, stálým průvodcem sportu - a výjimkou není ani atletika. Řada závodníků byla za použití nedovolených podpůrných prostředků sankcionována. Český atletický svaz se připojil k mezinárodní dohodě o boji proti dopingu. "Při velkých soutěžích, například teď na mistrovství Evropy, je procedura poměrně jednoduchá. Dopingové zkoušce jsou podrobeni všichni medailisté a navíc ještě několik dalších, třeba už po kvalifikacích, podle rozhodnutí dopingového delegáta, prozradil ředitel svazu František Fojt." Atleti jsou však pod stálou kontrolou v průběhu roku, tedy třeba i při tréninku, nebo i odpočinku. Jde o to, aby bylo jasné, že závodník nejen při soutěžích žádný prostředek ke zlepšení své výkonnosti nepoužívá. "Ve Stockholmu bylo ustaveno Světové monitorovací centrum, odkud jednotliví komisaři objíždějí nejlepší atlety světa a kontrolují je. Proto náš svaz musí v průběhu roku do tohoto centra neustále posílat informace o tom, kde se naši elitní závodníci pohybují. Tento mechanismus je složitý a organizačně náročný," řekl Fojt.
Za této situace se však může stát, že někteří atleti jsou při svém přesunu z jednoho místa na druhé k nezastižení. "Ano, to se konkrétně stalo tyčkařce Hamáčkové, kterou příslušný komisař nenašel v určitý den tam, kde podle našich informací zaslaných do Stockholmu měla být. Telefonicky sice došlo k vysvětlení její nepřítomnosti, činnost jí zastavena nebyla, nicméně Světová atletická federace jí dosud nevyplatila odměnu za osmé místo na loňském MS v Edmontonu. Jde o částku kolem pěti tisíc dolarů. Upřímně řečeno, nevím, jak tato komplikovaná praxe funguje třeba v bývalých sovětských republikách," prohlásil Fojt.
Dopingová zkouška není zrovna levnou záležitostí, což Fojt vysvětluje: "Pokud někdo vytvoří národní rekord a chce mít potvrzení o své bezúhonnosti, tak si zkoušku sám zaplatí. Jedna analýza stojí kolem 300 dolarů. Pokud se však případ dostane k arbitrážnímu soudu v Lausanne, tak tam se náklady mohou vyšplhat až na tři čtvrtě miliónu. Dopingové zkoušky na mnichovském mistrovství jdou na účet pořadatelů a Evropské atletické asociace."
Fojt se zamýšlí i nad budoucností v této oblasti: "Ve sportu se doping nikdy nevymýtí. Hlavním problémem zůstává najít metodu, která by bezpečně prozradila, že sportovec si zakázaný podpůrný prostředek skutečně vzal. Současná pravidla jsou velice tvrdá. I když třeba o požití nějakého dopingu atleti vůbec nic nevědí, tak jsou vždy vinni. Je to pro někoho kruté, ale jiná cesta zatím není."

Zpět na hlavní stranu