Nevím, zda zůstanu, řekl úspěšný kouč Váňa


17.8.2001

Odejít? Neodejít? Takové dilema trápí trenéra úspěšných desetibojařů Zdeňka Váňu.


PRAHA - Květiny, jež přinesli činovníci armádního sportu minulý týden na letišti v Ruzyni trojnásobnému mistru světa v desetiboji Dvořákovi, včera v jejich rukou chyběly.
˝Pro trenéra Váňu máme jinou odměnu, pracujeme operativně,˝ pravil šéf Dukly Praha Vlastimil Šebela a poklepal na desky.
Skrývají obálku pro nejúspěšnějšího trenéra historie světového desetiboje? A kolikpak v obálce bude? ˝To nemohu říci.˝
Úzkostlivě střežené tajemství pomáhal odhalit mistr světa Tomáš Dvořák, jenž přijel přivítat svého tchána. Po svém pátečním příletu prý obdržel obálku s částkou 65 000 korun.
˝Nemyslím, že by se za to musela armáda stydět,˝ pravil šampión.
Potom už nenápadný Zdeněk Váňa vstoupil do haly. ˝Tomáš Dvořák mi udělal obrovskou radost, po zdravotním výpadku se dokázal vrátit na světový trůn. Roman Šebrle měl smůlu se zraněním. Asi jako Tomáš na olympiádě v Sydney. Ale celkově - Jirka Ryba skončil šestý, Roman desátý, můžeme slavit,˝ řekl kouč. Největší nervy prý prožíval už od začátku soutěže. ˝Hned po stovce jsme viděli, že Roman je na tom špatně. Při dálce, kdy si Tomáš skočil osobák 807, Romana píchlo a od té doby se uzavřel do sebe. Nezapomeňte, že tam přiletěl jako čerstvý světový rekordman a chtěl svůj výkon z Götzisu potvrdit. A najednou to nešlo. Dokončil s bolestmi, nebylo mu do smíchu. Ale přesvědčili jsme ho, i s dobrozdáním lékařů. Byl nešťastný, ale já mu myl hlavu. Tomáše jsem loni v Sydney musel přesvědčovat taky, to je desetiboj,˝ přiblížil Váňa. Na zmínku, že Tomáš Dvořák se v Sydney do sebe neuzavřel, zněla výstižná odpověď. ˝Tomáš je jiný. A zkušenější. Roman se v takové situaci ocitl poprvé. Má můj obdiv, že vůbec dokončil.˝ Údajný konflikt mezi bývalým a současným světovým rekordmanem, který jako blesk přeletěl osm časových pásem, je prý nesmysl. ˝Nic zvláštního. Když je někdo, kdo měl velké ambice, zraněný, potřebuje být sám,˝ pokýval hlavou zkušený trenér, který charakterizoval svůj prožitek z MS jako radost i neradost. ˝Mými svěřenci jsou přece oba.˝ Zůstane? Bude si konečně užívat důchodu a vnuček? Na tyto otázky 62letý Váňa nedokázal odpovědět. ˝Už rok se chystám skončit. S Tomášem, Romanem a ostatními si musíme sednout a probrat to. Nerad bych odcházel v době, kdy by oba šli s výkonností dolů. Ale to si nepřeju. To bych v tom už lítal zase,˝ odpověděl Zdeněk Váňa.
Zpět na hlavní stranu