Tim a Marion


26.11.2002

Nejrychlejší pár planety fascinuje veřejnost. Ona vládne ženskému sprintu, on si nedávno přivlastnil světový rekord na nejprestižnější trati sto metrů. Američané Tim Montgomery (27) a Marion Jonesová (26) aneb Tim a Marion, nejslavnější atletičtí milenci dnešní doby.
Podsaditý chlapík s nesmělým úsměvem a kakaová kráska. Prý si ani nepamatují první polibek, první chvíle sblížení. ˝O Marion jsem vždy věděl, pak jsem ji i poznal. Ale kdy se náš vztah změnil v romanci, to vám opravdu nepovím,˝ tvrdí sedmadvacetiletý Montgomery. Traduje se, že se do sebe zamilovali letos v létě při společném cestování po mítincích v Evropě. Svůj románek odhalili veřejnosti ve chvíli spontánní radosti. Když v září v Paříži vylepšil Montgomery o setinu světový rekord na sto metrů, vrhla se mu Jonesová do náruče a odměnila ho dlouhým polibkem zamilovaných. Snad osud tomu chtěl, že se tak stalo právě v Paříži - městě světel a milenců.
Na tréninku prý vždy vyhraje Tim
V té chvíli již měl na zápěstí Montgomery drobně vytetované jméno své lásky, a ona zase jeho. ˝Máme se rádi,˝ přiznali veřejně pár dní na to. Žijí spolu v rezidenci v Raleighu (Severní Karolína), kde také již tři roky trénují u společného kouče Trevora Grahama. Často spolu běhají tréninkové úseky (Tim prý pokaždé vyhraje) a prohlašují, že jsou si vzájemně inspirací k lepším výkonům. Jonesová je známa svými tvrdými tréninkovými dávkami. ˝Když vidím, s jakým nasazením se Marion připravuje, ať prší a nebo sněží, vybičuje to i mě k většímu úsilí,˝ říká Montgomery, na němž přítelkyně obdivuje jeho až téměř vědecký přístup ke sprintu. ˝Naučil mě, že potřebujete k úspěchu víc než jen trénovat každý den. Tim donekonečna rozebírá na videu svůj styl běhu, studuje starty,˝ pravila Jonesová. Jen druhému jsou oporou i přímo na dráze. Mají stejnou velikost nohy a tak, když Montgomerymu před rokem nedorazila na mítink v Oslu zavazadla, půjčil si tretry od Jonesové. Výsledek? Čas 9,84 osobní rekord a tehdy třetí nejlepší stovka historie. Při světovém rekordu na finále Grand Prix v Paříži zase Montgomery běžel ve stejné dráze, v které před chvíli vyhrála svůj závod Jonesová. A na startu také použil její bloky. ˝Marion je můj anděl strážný,˝ říká o přítelkyni sprinter. Jonesová při něm stála i na olympiádě v Sydney v roce 2000. Montgomery si totiž v americké kvalifikaci nevyběhl místo v základní sestavě štafety a po účasti v rozběhu jen smutně přihlížel finálové výhře týmu USA z ochozů. Stejný osud ho přitom potkal již před šesti lety v Atlantě. ˝Seděl jsem tam a říkal si, že již brzy mě budou prosit, abych s nimi běhal ve štafetě,˝ vzpomíná Montgomery, jenž i v individuálním závodě skončil v Sydney na stovce hluboko v poli poražených (6. místo). Jonesovou zase v Austrálii ani tak netísnil nesplněný sen o pěti zlatých, ale spíš dopingový případ jejího tehdejšího manžela koulaře C. J. Huntera, jenž vrhal stín podezření také na atletickou královnu. Tehdy si byli s Montgomerym na blízku v těžkých chvílích jako přátelé.
Oba ještě překonáme světové rekordy
Dnes si již naplno vychutnávají svůj milostný románek, povzbuzují se k lepším časům a vzhlížejí k olympijským Aténám, které by chtěli ovládnout stejně jako kdysi manželé Zátopkovi Helsinky 1952. ˝Myslím, že Tim má na to zaběhnout čas 9,75,˝ tvrdí dnes Jonesová. Ostatně toto číslo má Montgomery na poznávací značce svého vozu. ˝Myslím, že i Marion v budoucnosti překoná světový rekord,˝ tvrdí zase sprinter. Přitom Jonesová se zatím k maximu Florence Griffithové-Joynerové (10,49) přiblížila jen na šestnáct setin. ˝To nevadí. Když máte klid v srdci, stanou se i ty největší věci skutečností,˝ říká zamilovaný sprinter. Vzdušné zámky si před sebe ale nejrychlejší milenci planety nestaví. Svou lásku prožívají den za dnem. A co s tetováním, když vztah skončí krachem? ˝Prostě si oba koupíme hodinky,˝ navrhuje se smíchem Montgomery.
Zpět na hlavní stranu