Oštěpař Železný poslal soupeřům vizitku


13.8.2001


Hned svým prvním hodem rozhodl světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný o tom, že hodlá usilovat o svůj třetí titul mistra světa. Osmisetgramové náčiní z jeho ruky dolétlo do vzdálenosti 90 metrů a 76 centimetrů a on nejenže potvrdil pověsti o vynikající formě, ale také o 64 centimetrů vylepšil vlastní rekord šampionátu.

Edmonton - Pouze Fin Kimo Kinnunen hodil při MS v roce 1991 v Tokiu dál než Jan Železný v Edmontonu. Fin tehdy vyhrál výkonem 90,82 metru, jeho oštěp ale později IAAF neuznala jako regulérní kvůli podélnému rýhování. Železný o svém pokusu řekl, že nebyl ideální, za jeho délku byl však rád."Věděl jsem, že mám formu, ale kvalifikace ve mně vždy vzbuzuje určité obavy. I když mám hozeno 98 metrů," řekl dvojnásobný mistr světa poté, co překonal kvalifikační limit o více než sedm metrů."Teď už jen, aby se aspoň jeden hod povedl v neděli," doplnil. Světový rekordman se domníval, že devadesátimetrový výkon může na soupeře zapůsobit, ale své suverénní kvalifikační vítězství nepřeceňoval."Devadesát metrů se nehází každý den, tak to na soupeře vliv mít může. Ale finále bude zase úplně jiný závod," předpověděl Železný, jenž úmyslně nesledoval výsledky první kvalifikační skupiny. "Není to důležité a člověk by mohl zbytečně znervóznět, kdyby se mu nepovedl první hod," vysvětlil své počínání. Na stadion v Edmontonu se dostal jako člen druhé skupiny o dvě hodiny později, než začala házet ta první. Z Železného soupeřů propadli ambiciózní Finové, ze čtyř reprezentantů oštěpařské velmoci postoupil pouze obhájce prvenství Aki Parviainen, který sice v rozhazování posílal oštěp na úroveň limitu, ale do finále nakonec prošel až jedenáctým výkonem 81,82 metru. Hůře dopadl Železného britský přítel Steve Backley, který nepotvrdil svůj devadesátimetrový výkon z posledního závodu před MS. Stříbrný medailista z olympiády obsadil druhé nepostupové místo."Je mi to líto, už kvůli lidem bych byl radši, kdyby byly v závodě všechny hvězdy. Taky bych mohl v případě vítězství říct, že jsem ho porazil," dodal Železný.

Železného desetiletí
1992 - napravuje stříbrný smutek ze Soulu 1988 a vítězí na olympijských hrách v Barceloně
1993 - světový rekord (95,54 m), zlato na MS ve Stuttgartu a další světový rekord (95,66 m)
1994 - v sezoně háže přes devadesát, na ME ale získává jen bronz
1995 - v Gotteborgu přidává druhý titul mistra světa, v kvalifikaci vytváří rekord šampionátu
1996 - háže nový světový rekord (98,48 m) a přidává druhou olympijskou zlatou v Atlantě
1997 - na MS v Aténách vítězí v kvalifikaci, ale pak se nevejde do užšího finále (9. místo)
1998 - po vážném zranění vynechává celou sezonu i s ME, vypadá to na konec kariéry
1999 - velký návrat: na MS v Seville získává bronz
2000 - potřetí vítězí na olympiádě v Sydney, je vyhlášen nejlepším atletem světa


Hned svým prvním edmontonským kvalifikačním hodem poslal Jan Železný soupeřům pádnou vizitku: 90,76 m a nový rekord šampionátu.
Zpět na hlavní stranu