Král vládne dál!


9.8.2001


Tomáš Dvořák završil zlatý hattrick


EDMONTON - Potřetí za sebou se mohl desetibojař Tomáš Dvořák pyšně dmout, když mu na mistrovství světa hráli českou hymnu. V kanadském Edmontonu pobil protivníky v šampionátovém rekordu a třetím výkonu desetibojařské historie - 8902 bodů!
Dvořák v Kanadě objevil svou někdejší suverenitu a rozptýlil pochyby, které se do jeho duše vkradly po loňské nevydařené sezóně. "Ještě nejsem zralej do šrotu," vzkázal světu úlevně a přímo sálal štěstím. Vedl od druhé disciplíny, v níž zdecimoval soupeře veleskokem 807 cm. A i když v poločase se přes něj o bodíček nacpal Brit Macey, na plaketu pro vítěze už mohli vyrývat jméno. "Znám své soupeře, vím, na co mají," pravil Dvořák rutinérsky. "Že porazím Maceyho, jsem věděl, jako že se Dvořák jmenuju. V případě Noola mi po disku bleskl hlavou stínek pochybnosti. Ale jak jsem dal pět metrů v tyči, byl i Erki odpískaný. Dvě stě dvacet bodů nemohl smazat, kdyby se na řasy stavěl." V duchu své prostonárodní výřečnosti se Dvořák postavil i ke svému konečnému výsledku 8902 bodů. "Skvělý, skvělý, skvělý... a trošku na hovno," vyklopil ze sebe, když se zabalený v české vlajce prokousal z atletické dráhy do útrob stadiónu. Dobře cítil, že měl i na víc. Stále unikající součet začínající číslicí devět na něj působí jako na andaluzského býka toreadorova muleta. "Byl jsem moc rozdavačný. Výška, disk, oštěp - to všechno jsem zpackal. A vůbec celý druhý den mi prostě nijak extra nesednul," věděl o svých ztrátách. "Ovšem nijak jsem se tím, jestli udělám svěťák, nezatěžoval. Nepropočítával jsem si body, nechal jsem to prostě náhodě," dodal už trojnásobný mistr světa. Žádný z dalších dvou českých desetibojařů v závodě pro druhou medaili, před závodem očekávanou vlastně jako samozřejmost, nedokráčel. A paradoxně k ní měl blíž podceňovaný Jiří Ryba než světový rekordman Roman Šebrle. Toho zraněné tříslo zatáhlo až na chvost první desítky, zatímco Ryba se sveřepě prokousával ze suterénu ke špici. Nakonec dokončil šestý.
***
"S upřímnou radostí Vám blahopřeji k Vašemu vynikajícímu výsledku - obhájení titulu mistra světa v královské atletické disciplíně desetiboji. Svým již třetím titulem světového šampiona v řadě jste potvrdil Vaše výjimečné postavení v historii atletického desetiboje."
Václav Havel
Zpět na hlavní stranu