Historie otrokovické atletiky

1938

Z novin
Meziklubové utkání v přespolním běhu SK Baťa - SK Baťov 28:27
Včera uspořádal atletický odbor SK Baťov první dorostenecké utkání meziklubové v přespolním běhu se sesterským klubem SK Baťa Zlín. Jde vlastně o první podnik podobného druhu, pořádaný u nás. Tento způsob sportovního měření pochází z Anglie, kde je též velice populární. V Anglii jsou zvláštní kluby, které pěstují jen vytrvalý běh, cross-country, a také utkání družstev těchto klubů, patří ke sportovním svátkům v této sportovně vyspělé zemi. Žurnály věnují celé sloupce těmto bojům. Stává se tak mladý atletický odbor SK Baťov průkopníkem nových způsobů sportovního utkání.
Kluby staví do boje stejně početná družstva a kvalifikace se provádí tak, že vítězí družstvo s menším počtem bodů. Body se získávají umístěním.

1.	Mazáč		Baťov		8:15
2.	Grünner		Zlín		8:16
3.	Kubát		Zlín		8:18 atd.

Z novin
Sokol Zlín podlehl SK Baťov 54:61 bodům
Střetli se soupeři, kteří spolu se dosud neutkali, takže výsledek nebylo možno předvídat. Byl to pěkný přátelský závod a vítězství si SK Baťov zasloužil. Rozhodla o něm až konečná štafeta 4x100m.

Kempný vítězem lesního běhu v Baťově
Včera uspořádal SK Baťov XV. přebor v lesním běhu Přerovské okrsku ČsAAU, na trati dlouhé asi 7 km, se startem a cílem na náměstí před Společenským domem v Baťově. Trať vedla směrem k Tlumačovu po lesních cestách, po rovině na měkkém podkladě, byla dobře označena, což sluší přičíst pořádajícímu klubu k dobru. Je to zejména zásluhou starého atleta a atletického pracovníka Fr. Doležala. Všichni startující si trať i uspořádání chválili.

Start Běhu Baťovem v dubnu 1938 (Společenský dům-starý obchodní dům -školy-cíl, délka trati 1000m)

Za 3. místo v tomto závodě předává Crlíkovi cenu zástuce závodu Baťa

Z prostějovské kroniky
Přebor Přerovského okrsku ČsAAU - Ostrava 4.9.

1.	SK Vítkovické železárny		81 b.
2.	SK Prostějov			48
3.	SK Přerov			16
4.	SK Baťa				 9
5.	SK Baťov			 5
Na 100m byl Louda druhý časem 11,8 s, na 400m třetí časem 56,8 a Luňáček byl třetí časem 71,8 na 400m překážek.

Ze vzpomínek Vondráka, Crlíka a Rochovanského
Po několika dorosteneckých závodech ve Zlíně, Otrokovicích, Přerově a Vítkovicích se v září konalo Mistrovství dorostenců v Praze. Závody pořádali AC Sparta, Slávie a Funkcionáři Atletické Unie. František Doležal nominoval Crlíka a Antonína Mazáče. Atletický oddíl neměl dost financí, proto jim Ruda Vyvial zařídil jízdenky u fy Baťa. Crlík měl z domu chléb a zeleninu, Mazáčova matka usmažila výtečné karbenátky ze psa. Crlík pak obsadil 4. místo na 60m časem 7,0 s., když v semifinále běžel 6,9 s. Ve skoku dalekém získal bronzovou medaili výkonem 624 cm. Antonín Mazáč zvítězil na 3000m časem 9:53 min. Na medaile však čekají dodnes.

Atletické hřiště ve vrbičkách u Moravy: Crlík skáče 154cm, v bílém Kucharik, druhý za stojanem Doležal.

Hrubý, Faflík		49,4
Mazáč se stal přeborníkem ČSR v běhu na 3000m. Muži zvítězili nad Sokolem Zlín 61:54, dorostenci nad stejným soupeřem 39,5:38,5, a podlehli Vítkovicím 51:63.