Historie otrokovické atletiky

1959

Nový výbor zvolený na výroční schůzi 6.1.1959:
Roudný,Tihelka,Blechta,Čabla,Hájková,Endel,Slezáková,Kliment, Fleischmann,Menšíková,Podhajský
Nová členka oddílu Věra Krátká vedla korespondenci oddílu.

Z novin

Josef Poruba

10. března jsme se naposled ve strašnickém krematoriu rozloučili s ušlechtilým člověkem, vzorným vojákem i atletem, kapitánem čs. letectva Josefem Porubou. V noci z 5. na 6. března tragicky zahynul při výkonu služební povinnosti.
Josef Poruba se narodil 13. března 1933 a svou houževnatostí se vypracoval na vzorného důstojníka, pilota a lehkoatletického reprezentanta naší socialistické vlasti. V roce 1959 dosáhl v hodu oštěpem svého nejlepšího výkonu 72,20 m, a tím se zařadil na 7. místo nejlepších čs. oštěpařů všech dob. I když služební povinnosti mu nedovolovaly systematickou přípravu, přesto na závodech získal řadu cenných úspěchů a vítězství. Pro jeho dobré charakterové vlastnosti a nadšený způsob boje jsme Josefa Porubu měli rádi. V historii čs. atletiky bude trvale zapsán na čestném místě.

22.3. Brno - XIV. ročník Běhu Lužánkami


5. místo   Pelikán Miroslav          3:36,4    1000m             HST

24.3. Otrokovice - oddílový přebor + Běh MF v přespolním běhu


1. místo   Svozilová Irena           1:53,3    500m              ŽST
           Křivák Jiří               8:24,8    2000m             HML
           Martinů Eliška            3:19,2    1000m             DML
           Pojezný Bořivoj          10:26,0    3000m             M
2.         Filipovičová              3:20,0    1000m             DML
           Maniš Jindřich            8:51,9    2000m             HML
           Hanák Zdeněk             10:47,2    3000m             M
           Hoffman Zdeněk            1:36,0    500m              ŽST
           Krištof Květoslav        11:28,0    3000m             M     ?
3.         Prousková Helena          3:25,0    1000m             DML
           Sumec Aleš                8:58,0    2000m             HML
4.         Endel Ladislav           11:35,0    3000m             M
           Horák Ladislav            9:02,0    2000m             HML
6.         Šenkyřík František        9:06,0    2000m             HML
7.         Krátký Zdeněk             9:08,0    2000m             HML
13.        Vostrý Miroslav           9:23,0    2000m             HML
18.        Valuch Pavel              9:38,0    2000m             HML
27.        Uhlík František           9:57,0    2000m             HML
28.        Škrabal Miroslav          9:57,0    2000m             HML
31.        Pešek Miroslav           10:07,0    2000m             HML
38.        Tesařík Ivo              10:32,0    2000m             HML
41.        Laga Josef               10:34,0    2000m             HML

5.4. Gottwaldov - okresní přebor + Běh MF v přespolním běhu


1. místo   Martinů Zdena             2:07,0    500m     OP       ŽST
           Šantavá Jarmila           3:54,6             MF       DST
           Faldynová Eva                                MF       Ž
           Křivák Jiří               6:59,0    2000m    MF       HML
2.         Ptáčková Vlasta           3:49,9             OP       DML
3.         Hanák Zdeněk             10:20,0    3000m    MF       M
           Krištof Květoslav        11:13,3    3000m    MF       HST
4.         Endel Ladislav           11:42,2    3000m    MF       HST
5.         Maniš Jindřich            7:49,0    2000m    MF       HML

12.4. UH - krajský přebor v přespolním běhu


1. místo   Šantavá Jarmila           3:14,4    1000m             DST   VZ
2.         Ptáčková Vlasta           3:16,7    1000m             DML   VZ
           Pojezný Bořivoj                                       M     VZ
5.         Martinů Zdena             2:27,2    500m              ŽST
6.         Křivák Jiří               8:04,0    2000m             HML
           Hanák Zdeněk             17:22,6    4000m             M
13. června vítězí v Gottwaldově v krajském přeboru Jitka Slezáková ve skoku vysokém výkonem 140 cm.
V Chropyni o týden později vítězí i v kategorii dorostu, právě tak jako Alena Horáková ve vrhu koulí.
Příští den v Gottwaldově získává zlatou medaili štafeta ve složení Křivák, Šenkyřík, Tvrdoň a Krátký.
Dorosteneckého přeboru ČSR v Gottwaldově se účastní Šenkyřík, dostal se však v běhu na 100m jen do meziběhu a Křivák, který skončil na 200m v rozběhu. Štafeta ve stejném složení obsadila 5. místo.
V krajském přeboru mužů porážíme TJ Rožnov poměrem 57:38 doma i o týden později v Rožnově.
V krajském přeboru žactva 18. října v Gottwaldově zvítězila Milena Horáková ve skoku vysokém výkonem 141 cm.
Krajskou přebornicí v pětiboji se stala Jitka Slezáková.
Alena Horáková obsadila v kouli 7. místo na Přeboru ČSR a Slezáková 2. místo ve výšce (148cm).

8.11. UH - II. ročník Slováckého běhu o cenu Strojíren I. pětiletky


6. místo   Podhajský František       8:32,0    2500m             HST


11.-12.7. Olomouc

Utkání moravských krajů Gottwaldov,Brno,Ostrava,Olomouc,Jihlava
Nominace: Krátký,Křivák,Hájková,Horáková A.,Slezáková

19.-20.9. Plzeň

Utkání 4 krajů Bratislava - Gottwaldov - Karlovy Vary - Plzeň
4x100m     Rusňáková,Hájková,Žáková,Seigová    52,9
Z časopisu Tretra

24.6. Gottwaldov

TJ Gottwaldov - Jiskra Otrokovice 8554:8168 - hoši mladší (33:40)

100m       Křivák Jiří             		12,0        3
           Šenkyřík František      		12,1        2
1000m      Maniš Jindřich          		2:56,6      2
           Horák Ladislav          		3:02,3      1
výška      Krátký Zdeněk           		161         5
           Křivák Jiří             		141         1
dálka      Křivák Jiří             		560         3
           Tvrdoň Vladimír         		491         1
koule      Krátký Zdeněk           		12,31       5
           Tesařík Ivo             		10,61       2
disk       Krátký Zdeněk           		31,98       5
           Tesařík Ivo             		23,25       1
4x100m     Křivák Jiří,Krátký Zdeněk,
           Tvrdoň Vladimír,Šenkyřík František
                                   		48,2        2

2.9. Otrokovice

Jiskra Otrokovice - TJ Rožnov/R 57:38 - muži

100m       Chmela Stanislav        		11,5        5
           Col Karel               		11,8        3
           Endel Ladislav          		12,8
400m       Col Karel               		52,3        5
           Hanák Zdeněk            		57,0        3
1000m      Hanák Zdeněk            		2:48,4      3
           Pojezný Bořivoj         		2:51,8      2
3000m      Roudný Jindřich         		9:54,4      5
           Pojezný Bořivoj         		9:59,0      2
výška      Kafka Antonín           		165         5
           Chmela Straislav        		165         3
           Tihelka Karel           		160
dálka      Chmela Stanislav        		590         5
           Bednařík Jiří           		560         3
           Kreidl František        		548
koule      Kliment Jiří            		10,96       5
           Sedláček Jaroslav       		10,90       3
           Tihelka Karel           		9,50
disk       Kliment Jiří            		30,53       2
           Sedláček Jaroslav       		30,38       1
           Podhajský František     		27,00
4x100m     Lahoda Rudolf,Endel Ladislav,
           Chmela Stanislav,Kreidl František	49,0        2

9.9. Rožnov/R

TJ Rožnov/R - Jiskra Otrokovice 38:57- muži

100m       Chmela Stanislav        		11,9        5
           Vavřík Vilém            		12,1        3
400m       Endel Ladislav          		57,1        3
           Hanák Zdeněk            		59,5        2
1000m      Hanák Zdeněk            		2:49,2      5
           Pojezný Bořivoj         		2:50,1      2
3000m      Pojezný Bořivoj         		9:33,0      5
           Roudný Jindřich         		9:44,2      2
výška      Chmela Stanislav        		175         5
           Kafka Antonín           		170         3
           Lahoda Rudolf           		150
dálka      Chmela Stanislav        		596         5
           Blechta Josef           		557         3
           Vavřík Vilém            		549
koule      Sedláček Jaroslav       		10,95       2
           Kliment Jiří            		10,30       1
disk       Sedláček Jaroslav       		34,03       5
           Kliment Jiří            		29,93       1
           Podhajský František     		23,61
4x100m     Vavřík Vilém,Blechta Josef,
           Endel Ladislav,Chmela Stanislav	47,9        5

23.9. Otrokovice

Jiskra Otrokovice - Spartak Uh.Hradiště 7135:6902 - hoši mladší

100m       Tvrdoň Vladimír         		13,1        2
1000m      Maniš Jindřich          		2:57,1      5
           Plechač Bohuslav        		3:06,0      3
výška      Krátký Zdeněk           		155         5
           Konečný (Jan)?          		145         3
dálka      Křivák Jiří             		553         5
           Šenkyřík František      		466         1
           Tvrdoň Vladimír         		427
koule      Krátký Zdeněk           		12,18       5
           Laga Josef              		11,45       3
disk       Krátký Zdeněk           		30,97       3
           Křivák Jiří             		26,62       2
           Laga Josef              		24,10
4x100m     Křivák Jiří,Tvrdoň Vladimír,
           Krátký Zdeněk,Šenkyřík František	48,2        5
           Laga Josef,Tesařík Ivo,
           Plechač Bohuslav,Maniš Jindřich	52,9

10.10. Vsetín

Spartak "Z" Vsetín - Jiskra Otrokovice 8387:860 - hoši mladší

100m       Křivák Jiří             		11,9        5     850
           Šenkyřík František      		12,2        3     777
           Tvrdoň Vladimír         		13,0              600
1000m      Maniš Jindřich          		2:56,1      3     785
           Horák Zdeněk            		3:01,7      2     710
           Plechač Bohuslav        		3:04,7            670
výška      Krátký Zdeněk           		160         5     750
           Konečný L.              		150         1     625
           Tesařík Ivo             		145               565
dálka      Křivák Jiří             		550         2     600
           Šenkyřík František      		532         1     555
           Tvrdoň Vladimír         		510               500
           Krátký Zdeněk           		475               413
koule 5    Krátký Zdeněk           		12,31       2     706
           Laga Josef              		11,15       1     592
           Tesařík Ivo             		10,25        	  512
disk 1,5   Krátký Zdeněk           		33,66       3     562
           Křivák Josef ?          		30,09       1     460
           Laga Josef              		28,90             426
4x100m     Křivák Jiří,Tvrdoň Vladimír,
           Krátký Zdeněk,Šenkyřík František	49,5        5     630


Fotografie z utkání Jiskra Otrokovice - TJ Rožnov - 2. září

Prvním vítězem na novém stadionu byl Roudný v závodě na 3 km, Pojezný byl třetí. Kliment zvítězil ve vrhu koulí výkonem) 10,96m, druhý byl Sedláček

Chmela lehce zdolal výšku 165 cm, v dálce zvítězil skokem 590cm

První olympijské kroužky získali členové lehkoatletického oddílu Křivák, Slezáková a Šenkyřík za splnění limitu v lehkoatletických disciplinách (16.9. Naše Pravda)

Historické perličky na závěr

Našemu oddílu byla zastavena záloha na činnost na návrh náčelnictva, protože oddíl neplnil stanovené kvóty při nácviku prostných na spartakiádu.

Z 2. čísla Tretry, vydaného 22.2.1959:: Hlubokým žalem sklíčeni oznamujeme nejširší veřejnosti, že pouze zdánlivě zůstal výbuch v Otrokovicích bez obětí na životech, neboť od onoho dne zhasla svíce života našeho oddílu. Tím, že byla (a dosud je) uzavřena tělocvična na starém obchodním domě a byly vyhlášeny tréninky v přírodě, osiřeli trenéři i funkcionáři. Podrobný seznam všech mrtvol bude uveřejněn v příštím čísle a bude také vyvěšen ve skříňce u hotelu.

Truchlící vedení oddílu.

NEJLEPŠÍ VÝKONY ROKU 1959

100m 		Chmela Stanislav		11,5
		Hájková Eva			13,5
200m		Křivák Jiří			24,1
		Hájková Eva			29,7
400m		Col Karel			51,9
1500m		Roudný Jindřich			4:34,1
110m překážek	Roudný Jindřich			20,3
výška		Chmela Stanislav		175
		Slezáková Jitka			148
tyč		Roudný Jindřich			265
dálka		Chmela Stanislav		596
		Slezáková Jitka			459
koule		Kliment Jiří			10,96
koule 4		Horáková Alena			10,71
disk		Sedláček Jaroslav		34,03
disk 1		Pechalová Anna			29,40
oštěp		Bednařík Jiří			43,23
desetiboj (první den:výška,110m př.,koule,400m,disk)
		Roudný Jindřich			4403
              	12,5-551-7,80-155-55,3-20,3-20,52-265-37,49-4:34,1
4x100m		Křivák Jiří, Krátký Zdeněk,
		Tvrdoň Vladimír,Šenkyřík František 47,7



1960

Zpět na hlavní stranu